15

.

10

.

Polajka / Nikolaj Nikitin Ensemble / Didrik Ingvaldsen Orchestra

20.00
/
Divadlo Reduta (divadelní sál)
koupit vstupenky

Tales from my diary

Polajka / Nikolaj Nikitin Ensemble, účinkuje Miroslav Vitouš

------------------

1Q26 - Sinfonietta (jazzová úprava)

Didrik Ingvaldsen  Orchestra

Jestliže Janáčkův festival přináší vrcholné zážitky v opeře, na symfonickém i komorním pódiu, tak k nim přistupuje i setkání s prestižním jazzem, který je inspirován a podnícen Janáčkovým dílem. Tales from my diary / Polajka-Nikolaj Nikitin Ensemble a Miroslav Vitouš-kontrabas navazují především na Janáčkovo klavírní a kvartetní dílo.Sofistikovaný jazzový projev nechává čas od času zaznít nějaký janáčkovský segment, který pak vchází do improvizačního procesu.Je to velmi působivé a proměnlivé jam session a janáčkovská montáž jazzmanům plně vyhovuje, takže ji mohou posouvat dál do jazzové syntézy.

Didrik Ingvalden Orchestra postupuje podobně, ale ve větší nástrojové sestavě. Spojení Ingvaldena a středoevropských hudebníků se uskutečnilo v ansámblu, který už může aspirovat na označení „orchestr“ – je to téměř desítka hudebníků, kteří využívají janáčkovských jader a tematických podnětů v jazzovém proudu. To nejpodstatnější z Janáčka- to znamená montáž a akordika nahrazující harmonii na pozadí nekonvenční rytmiky a redukcionistické zvukové palety je pro jazzmany stále velkou výzvou, do níž se s chutí zapojují. 

A tak od 70. let, kdy poprvé Lake-Emerson-Palmer použili témata ze Sinfonietty ve své skladbě The Edge of Knife, začíná souvislá řada jazzové inspirace Janáčkem. A to je dobře…

Didrik Ingvaldsen  Orchestra

leader, aranžér, trumpeta: Didrik Ingvaldsen

saxofony, klarinety: Marcel Bárta, Michal Wróblewski, Radim Hanousek

piano: Jaroslav Šťastný

kontrabas: Marian Friedl

bicí: Dag Magnus Narvesen, Tomáš Hobzek

zpěv: Elisabeth Nygard

Telefonní infolinka:
+420 542 158 120

E-mail
festival@ndbrno.cz

Newsletter
zůstaňte v kontaktu

ARCHIVARCHIV       © Národní divadlo Brno

Byli jste úspěšně přidáni / You were succesfully subscribed

Chyba, zkuste to prosím znovu / Something went wrong. Try it again please!