17

.

10

.

Miloslav Ištvan Quartett

Jedno krásné století

19.00
/
Uměleckoprůmyslové muzeum
koupit vstupenky

Leoš Janáček – 1. smyčcový kvartet "Kreutzerova sonáta"

Jaroslav Kvapil – 5. smyčcový kvartet,

Miloslav Ištvan – 2. smyčcový kvartet

František Emmert – 5. smyčcový kvartet

Miloslav Ištvan Quartett

Při intepretaci dějin mnohdy sklouzáváme ke konstruování přímočarých kauzalit, jedno navazuje na druhé, žák rozvíjí schopnosti a jazyk učitele a jeho žáci v tom pak pokračují. Většinou to však tak jednoznačné není, obzvláště, stojí-li na začátku odkaz Leoše Janáčka. Janáčkův jazyk je totiž natolik komplexní a v mnohém hraniční, že chceme-li jej rozvíjet a nikoliv pouze napodobovat, jsme odkázání spíše do poloh ideových, než technických, kompozičních. Jistě bychom mohli vytvořit linii čtyř generací skladatelů, Janáčkových pokračovatelů, ale buďme raději objektivní a zaměřme se na čtyři originální zjevy, které nejsou pouhými epigony svého učitele, a to i přesto, že z jejich díla něco z Janáčka neustále vyčuhuje.  

Miloslav Ištvan Quartett je smyčcové kvarteto složené z mladých interpretů, které se zaměřuje především na interpretaci soudobé artificiální hudby. Soubor byl založen v roce 2008 a název získal při příležitosti koncertu ze skladeb Miloslava Ištvana. V průběhu své existence soubor uskutečnil řadu zajímavých koncertů. Mimo jiné to byly premiéry pro brněnské Studio soudobé hudby a zejména vystoupení v rámci mezinárodních festivalů Expozice nové hudby, Setkávání nové hudby +, Janáček Brno, nebo Forfest. V sezóně 2009–2010 soubor vydal debutové CD s nahrávkami všech smyčcových kvartetů Miloslava Ištvana, na což v roce 2012 navázal vydáním CD s kompletní nahrávkou smyčcových kvartetů exilového skladatele Jana Nováka a v roce 2013 vydáním kompilace ze skladeb autorů skupiny „A“.

Miloslav Ištvan Quartett v současné době hraje ve složení Alexej Aslamas, Jan Bělohlávek – housle; Stanislav Vacek – viola; Štěpán Filípek – violoncello.

Viktor Pantůček

Telefonní infolinka:
+420 542 158 120

E-mail
festival@ndbrno.cz

Newsletter
zůstaňte v kontaktu

ARCHIVARCHIV       © Národní divadlo Brno

Byli jste úspěšně přidáni / You were succesfully subscribed

Chyba, zkuste to prosím znovu / Something went wrong. Try it again please!