o festivalu

Janáček Brno 2016 – dvacet sedm špičkových produkcí ve dvanácti dnech a dvanácti brněnských sálech. Přední světoví režiséři a interpreti: Robert Carsen, Calixto Bieito, David Radok; Ian Bostridge, Julius Drake, Martina Janková, Ivo Kahánek, …

Po diváckém úspěchu minulého ročníku festivalu Janáček Brno připravuje v termínu od 7. do 18. 10. 2016 Národní divadlo Brno již 5. ročník tohoto prestižního bienále, věnovaného osobnosti Leoše Janáčka. Program festivalu obsahuje tři základní linie. Jedná se o výjimečné interpretace oper v podání předních světových umělců a souborů, linii programu věnovanou sborové tvorbě a v neposlední řadě programovou linii prezentující mezižánrové přesahy díla Leoše Janáčka („Jazz goes to Janáček“). Program festivalu nabízí rovněž bohatou koncertní řadu.

Mottem festivalu, propojujícím jednotlivé programové linie, je Očekávání. Vedle toho, že se jedná o název jedné ze skladeb, která zazní v programu, jde rovněž o symbol doby počátku 20. Století. Je naší součástí od prvních okamžiků života. Provází nás ve chvílích intimních i v momentech, kdy se mění běh historie. Je naší nadějí i noční můrou… Volba motta festivalu Janáček Brno 2016 nebyla náhodná. Sám Janáček prožil velkou část své umělecké kariéry v čekání na úspěch a uznání, které přišlo až na sklonku jeho života. Sám přelom 19. a 20. století byl dobou velkých změn a jim úměrně velkých očekávání, co přinesou budoucí roky. Mapa Evropy se změnila, vývoj technologií učinil obrovský skok, vzlétli jsme k nebesům. Umění vřelo do té doby nevídaným množstvím směrů a škol. Byl to začátek epochy, která dosud trvá. A nikde není očekávání silnější než právě v umění. Ten kratičký moment než se zvedne opona… než se smyčec dotkne strun…

Pro letošní ročník zvolené téma Očekávání zároveň velmi výstižně charakterizuje současný životní pocit moderních Evropanů. Stejně jako Janáček a jeho souputníci prožíváme zlomové období dějin a čekáme, kam se naše civilizace bude vyvíjet.  Výběr festivalových produkcí chce dokázat, jak současná operní a inscenační tvorba reflektuje naši společnou životní situaci, jak se živě a intenzivně dotýká našich životů.

V operní linii programu připraví soubor Janáčkovy opery premiéru Káti Kabanové (L. Janáček) v režii Roberta Carsena. Národní divadlo Brno bude prvním divadlem v České republice, ve kterém bude nastudována inscenace tohoto světoznámého režiséra a stane se kmenovou součástí jeho repertoáru. Formou pohostinského představení vystoupí Státní divadlo Norimberk s provedením opery Z mrtvého domu (L. Janáček) v režii uznávaného Calixta Bieita, který ve svých produkcích jde často až na inscenační hranice operního žánru. Opera Göteborg uvede inscenace Očekávání (A. Schönberg) a Modrovousův hrad (B. Bartók) v režii Davida Radoka, v hudebním nastudování Marko Ivanoviće a orchestru Janáčkovy opery. Brno Contemporary Orchestra připraví audiovizuální operu The Cave od Steva Reicha.

V rámci koncertního programu festivalu zaujme významnou roli představení sborové tvorby L. Janáčka, jeho současníků a následovníků. Vystoupí přední tělesa, jako je sbor Janáčkovy opery pod vedením Josefa Pančíka, Český filharmonický sbor pod vedením Petra Fialy, Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a prestižní vídeňský Arnold Schoenberg Chor pod vedením Erwina Ortnera.

Další linií je mezižánrový přesah díla Leoše Janáčka. Základ budou tvořit jazzové interpretace skladeb L. Janáčka a lidové hudby, ze které vycházel. Festival nabídne koncerty E. Viklického, M. Topferové, I. Bittové, M. Vitouše a dalších významných interpretů.

Jedním z vrcholů koncertní řady festivalu bude recitál světoznámého tenoristy Iana Bostridge v doprovodu předního klavíristy Julia Drake, na kterém zazní mimo jiné Janáčkův Zápisník zmizelého. V rámci orchestrálního koncertu se představí PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Tomášem Braunerem. Na komorních koncertech budou účinkovat Miloslav Ištvan Quartett a Parnas Quintet. Připravena jsou rovněž matiné ve spolupráci s HF JAMU. V jedinečném prostoru Vily Tugendhat se uskuteční recitál přední sopranistky Martiny Jankové a klavíristy Ivo Kahánka.

Předprodej vstupenek na festival je zahájen od 1. 2. 2016. Veškeré informace o festivalu a on-line možnost zakoupení vstupenek naleznou návštěvníci na stránkách www.janacek-brno.cz

Telefonní infolinka:
+420 542 158 120

E-mail
festival@ndbrno.cz

Newsletter
zůstaňte v kontaktu

ARCHIVARCHIV       © Národní divadlo Brno

Byli jste úspěšně přidáni / You were succesfully subscribed

Chyba, zkuste to prosím znovu / Something went wrong. Try it again please!